Michael R. Wilkinson

Commissioner; Elected by Retired Members

Board Member

Current Term: 07/01/2020 - 06/30/2025
Audit Committee; Benefits Administration Committee, Chair

Michael R. Wilkinson was elected to the Board of Administration by retired LACERS Members in 2013, filling the vacant seat resulting from Commissioner Ken Spiker’s resignation.  He was re-elected to the Board for a new term, beginning July 1, 2015 ending June 30, 2020. He was again elected by the retired LACERS members in 2020 to complete a 5-year term ending June 30, 2025.

Mr. Wilkinson started with the City as News Secretary to City Attorney Burt Pines and later served as a Deputy City Attorney in the Special Operation Division as a Housing Enforcement Deputy prosecuting slumlords.

Log in